Hasan Erbay.

Tuğla Kamyonu •             “Pek yamandır benim oğlum,” dedi kadın.
              “Şimdi buradan çıktık mı çikolata alacağım ben paşama.”
              Olsa olsa üç yaşında gösteren, geldiğinden beri zırıl zırıl ağlayan oğlana kazağını giydiriyordu kadın. Başkalarının yanındayken annelerin sıklıkla yaptığı gibi, çocuğu nazara veriyor, artık iyice manasız bir gerekçeye dayanan ağlaması dursun diye kendince, oğlanı pohpohluyordu.
              Muslukta ellerini yıkayan doktor, elini kuruladığı kâğıt havluyu çöpe atıp masasına otururken pencereden dışarı baktı. Sarı lambaların yer yer aydınlattığı bahçede gece yarısı olmak üzereydi. Tatlı bahar yeli, yarı açık pencereden taze ot kokusu taşıyordu içeri. Masasına geçti, üstünde bir ilacın ismi yazan kalemiyle iki çeşit şurup yazdı.
              “Pek bir şeyi yok çocuğun hanım, biraz üşütmüş. Sen şu yazdığım şurupları al, hemen içirmeye başla. Unutma, ikisinden de sabah akşam birer ölçek vereceksin.”
              Kadın reçeteye uzanırken, doktora minnetini belirten birkaç teşekkür cümlesi sıraladı.
              “Allah razı olsun beyim, sağ ol beyim.”
               Ağlayan çocukla annesi, gevşek adımlarla odadan çıkarken bir başka hasta göründü kapıda. Başıyla selamlayıp doktoru masanın önüne dikildi adam. Elli yaşında yoktu. Yüzünün buruşmasından, dişini sıkıyor oluşundan çektiği acının şiddeti hemen anlaşılıyordu.
              “Buyurun, neyiniz var?” diye sordu doktor.
             
  * Bu öykü, Dr. Ahmet Durukal'ın "Neşterden Kaleme" isimli kitabındaki Kiremit Sorunu isimli anısından esinlenerek yazılmıştır.
   
  Bunun gibi sıradan ve sıkıcı sorular, acil servisin hareketli odasında her daim yankılanırdı. Öyle ki gelen her hastaya, neren ağrıyor, neyin var gibi net cevap beklenen sorular sorulmasa olmayacak gibiydi.
              “Sabahtan beri suyolundan dönemez oldum Doktor Bey,” diye telaşla, tek solukta cevapladı adam.
  Yeniden sıktı dişini, sol yanına bükülürken yumruğuyla böğrüne bastırdı. Suratına mahcup bir hal inen adamın gözü önce hemşireye, ardından yere kaydı. Nefesini çekti:
              “İkide bir,” dedi, yüzünü ekşitti. Derin bir nefes çekip:
  “İkide bir vurup duran şu ağrı uykuya müsaade etmedi Doktor Bey.”
              İki eliyle birden karnını tutmaya başladı adam. Arada bir iyice bükülüyor, yere kapaklanıverecek gibi oluyor, kıvranıyor ama yine de doktorun karşısında ayakta durmaya gayret ediyordu. Doktor, muayene masasını işaret etti. Beyaz kumaş gerdirilmiş bir kabinle muhafaza edilen yeşil masayı gördü adam.
              “Geç şöyle de bir bakalım.”
              Karın ağrısı genel cerrahların işidir. Çoğunlukla öyle bilinir. Acil servisin bu geceki doktoruysa kulak-burun-boğaz uzmanıydı. Hastanede diğer branşlardan üçer-beşer uzman varken kendisi, alanındaki tek uzmandı. Dört yıldır görev yaptığı bu hastanenin acil servisi, son üç aydır doktor sıkıntısı çekiyordu. Nasıl oluyorsa oluyor, bir türlü acilde çalışacak doktor bulunamıyordu. Eskiden beş doktorun görev yaptığı acil servis, şimdi tek doktora düşmüştü.
              Bu yüzden acil servis hizmetleri, neredeyse felç olmuştu. Başlarda hastanenin uzman doktorlarına, geçici bir süreliğine diye acil servis nöbeti yazılmıştı. Geçici diye başlayan ama henüz geçmeyen uzmanlara acil servis nöbeti, artık hastanedeki normal işleyişi de aksatmaya başlamıştı.
              Karın ağrısı olan adam muayene masasına geçmiş, sırtını doktora vermiş, karnını sıyırıyordu ki hastanenin güvenlikçisi belirdi doktorun yanında.
              “Hocam kusura bakmayın, rahatsız ediyorum,” dedi kibar bir tonla.
              “Tuğla gelmiş de... O nereye inecek? diye soruyor şoför.”
              “Ne tuğlası?” diye, merakla cevapladı doktor.
              “Bir kamyon delikli tuğla gelmiş hocam, bizim hastaneninmiş.”
              “İyi de bunun bizimle ne alâkası var?” diye, yine soruyla karşılık verdi doktor.
              Hastanelerin idari mekanizması ilginçtir. Mesaiden sonra, o günün nöbetçi doktoru hastanenin her şeyinden sorumlu geçici başhekimdir. Kararlar daha hızlı alınsın, işler aksamasın diye böyle bir uygulama vardır belki. Kim bilir…
              “Hocam kime söyleyeyim?” diye devam etti güvenlikçi.
              “Başhekimi üç kere aradım, açmadı.”
              Başhekim, siyasi yönü ağır basan biriydi. Kadeh tokuşturmayı seven, nerede bir avanta varsa oraya meyletmeye hazır bürokrat tayfadandı. Memleket seçim atmosferinde olduğu için şehre neredeyse her gün sükseli bir siyasetçi geliyordu. Siyasi mecralarda boy göstermeyi pek seven, bundan reklam ve makam devşiren başhekim de bir siyasinin peşinde oradan oraya koşuyor olmalıydı. “Şimdi kim bilir kimin konvoyunda boncuk diziyordur!” diye geçirdi içinden doktor.
              “Tamam, sen işine dön,” dedi güvenlikçiye.
              “Şimdi arıyorum ben başhekim muavinini.”
              Karnı ağrıyan adam muayene masasında uzanmış, gömleğini göğsüne kadar sıvamış öylece bekliyordu. Belli ki alışıktı böyle muayenelere. Sancısı geliverince yüzü buruşuyor, yeniden iki büklüm oluyordu.
              “Alo Recep Hocam,” dedi doktor içtenlikle.
  Birkaç kibar kelamın ardından esas meseleye geçildi.
              “Hocam, bir kamyon tuğla gelmiş. Şimdi bizim ana kapının önünde bekliyor. Bizimmiş herhalde, ne yapalım, nereye indirsinler malzemeyi?”
              Telefondaki adam önce üç beş kelime geveledi. O günlerde hastanenin çoğu yeri şantiye sahası gibiydi. Hastanenin ek bina inşaatı devam ediyordu. Az ötede, yine hastaneye ait başka bir yapının temelleri atılmış bekliyordu. Muhtemelen, bu inşaatlardan biri için gelmiş olmalıydı malzeme.
              Başhekim yardımcısı, konunun ne olduğundan çok emin değil gibiydi. Ama yine de bir karar vermek için aceleci davranmadı. Masadaki hasta, doktoru bekliyor; doktor başhekim yardımcısından gelecek kararı, kamyon şoförü de güvenlikçiden gelecek talimatı. Bir müddet herkes bekledi. Nihayet başhekim yardımcısı kararını verdi. “Tuğlanın, hastane bahçesinin arka tarafına, eski şantiyenin önüne indirilmesi” ni söyleyip telefonu kapattı.
              Meraklı gözlerle kendinden bir talimat bekleyen güvenlikçiye döndü doktor:
              “Şu arka tarafa, bahçenin arkasına inecekmiş malzeme,” diye, eliyle işaret etti.
              Güvenlikçi dönüp giderken doktor da masadaki hastaya yöneldi. Hastanın karnına elini attı. Tıpkı hamur yuvarlar gibi karnı muayene etti. Parmağıyla bir iki tıklattı, adamı sağa sola döndürdü. Açılmış gözlerle kendisini izleyen adama oturmasını söyledi, elini yumruk yapıp adamın sırtından her iki bel boşluğuna vurdu hafifçe. Stetoskopla hastanın karnını, ciğerini, kalbini dinledi. Muayenesi bitince sakin adımlarla musluğa yöneldi, elini yıkarken hemşirelerden birine seslendi:
              “Buraya 500 cc SF takalım, içine de bir ampul Buscopan.”
              Bu esnada tuğla kamyonu bahçe kapısından girmiş, yavaş manevralarla arka tarafa yol alıyordu. Tatlı rüzgâr, perdeleri oynata oynata usulca içeri süzülürken yanık mazot kokusuna bulanmış çiçek kokuları, aralanmış pencereden içeri savruluyor, karnı ağrıyan hasta iki büklüm derman bekliyordu.
              “Senden birkaç filmle idrar tahlili isteyeceğim. Bir de şimdi sana hemen serum taktıracağım. Sonuçların çıksın bir bakalım, ama endişe etme, muhtemelen kum döküyorsun, ciddi bir durum olduğunu düşünmüyorum,” dedi doktor.
              Yerinden doğrulup elbiselerini düzeltirken teşekkür etti adam. Beli yarı bükülmüş, tahlil istem kâğıtlarını almak için uzanmışken az öteden, güleç ama biraz da endişeli bir kadın daldı içeri.
              “Ah Doktor Bey iyi akşamlar, siz misiniz? Ne çok sevindim yine sizin nöbete denk geldiğime.”
  Doktor biraz merakla ama çokça şaşkınlıkla karşılık verdi kadına:
              “İyi akşamlar, buyurun.”
              “Doktor Bey, bana verdiğiniz şurup bir iyi geldi, bir iyi geldi ki sormayın. Allah sizden razı olsun.”
              Kadının iltifatlarına kayıtsız kalamadı doktor. Giderek artan bir heyecanla hafiften gülümsedi. Yan ağrısı çeken adam müşahede odasına geçerken kadın ardı ardına döktü kelimeleri. Belli ki konuşkan biriydi kadın, doktor biraz duraksadı ama hatırlayamadı onu. Böyle yapardı; baktı birini çıkaramadı mı renk vermemeye çalışır, vaziyeti idare ederdi. Öyle ya, baktığı onca hasta arasından birini hemen hatırlayıvermesi ne güç şeydi.
              Kısa bir müddet bu düşünceler dolandı doktorun zihninde.  Güvenlikçi yine kapıda göründü. Doktor, kadının yanı başından güvenlikçiye baktı. Güvenlikçinin dibinde başka bir adam, kirli sakallı. Güvenlikçiyle doktor, merakla göz göze geldiler.
              “Hocam kusura bakmayın,” dedi güvenlikçi.
              “Şoför arkadaş burada, ben tek başıma nasıl indireyim bir kamyon tuğlayı?” diyor.
              “Kusura kalmayın Doktor Bey’im,” diye derhal söze girdi yanındaki adam.
              “Ben şoförüm, bu yükü indirmek benim vazifem deel. Amma ben yine de yardım ederim size, zora koşmam devletin işini. İnsaf edin beyim, bu yükü tek başıma da indiremem ki ben! Üç-dört adam verseniz yanıma...”
              Doktor şaşkındı, ilk önce ne diyeceğini bilemedi. Bir şoföre, bir güvenlikçiye, bir de kadına baktı. Kulak-burun-boğaz doktoruydu, hastanedeki vazifesi acil servisi idare etmek ve sorunsuz bir şekilde sabaha ulaşmaktı. Gecenin bir vakti bir kamyon tuğlayla ne işi olacaktı?
              “Tamam,” dedi doktor.
              “Beş-on dakika bir bekleyin hele. Elimdeki şu birkaç muayene bitsin geliyorum. Ayarlayalım.”
              Şoförle güvenlikçi çıktı dışarı. Kadın, sanki doktor kendisini davet etmiş gibi perdenin gerisindeki yeşil muayene masasına yöneldi. Giderken bir yandan da iltifatlarına devam ediyor, makineli tüfek gibi sözcükleri saydırıyordu.
              “Öyle iyi geldi, öyle iyi geldi ki bilemezsiniz Doktor Bey. Sizden rica etsem, bir kutu daha yazsanız bana ondan.”
              Doktor zihnini yeniden kadına odaklamaya çalıştı. Ne bu kadını hatırlıyordu ne de ona verdiği şurubu. Ne maksatla vermiş olabilirdi ki? Üstelik kadının, elindeki poşetten çıkarıp uzattığı şurup, doktorun yazabileceği türden bir şurup da değildi.
              Yine de hoşuna gitmişti övgü dolu sözcüklere maruz kalmak. Öyle ya, kaç hasta böyle içten teşekkür etmesini biliyordu ki? Sanki karanlıkta gerçek bir ışık bulmuş gibiydi doktor. Kadının sol kolunda şıkır şıkır üç altın bilezik. Rüzgâr yine ara sıra perdeleri oynatıyor, doktorun zihninde kadınla ilgili en ufak bir aşinalık bile canlanmıyordu.
              Doktor, dönüp bir şurup şişesine bir de kadına bakıyordu. Zihni sanki donmuş kalmış, hiçbir bilgiyi önüne sürmüyordu. Nasıl ki akşam olup hava kararınca uzaklar görünmez olur, doktor da öyleydi o esnada. Öte yandan kadın da muhtemelen şöyle geçiriyordu içinden: “Ne ilgisiz bir doktor böyle, nasıl hatırlamaz beni!”
              Doktor sol omzunu kaldırıp indirdi, çenesini kaşıdı. Güç bir sorunla karşı karşıya olduğunun farkındaydı. Güç sorun diye gördüğü tuğla kamyonuydu. Kimi bulacaktı şimdi oraya?
              Bu sırada kadın, sesini kısabildiği kadar kısıp doktora fısıldadı. Dudağını büzmesinden belliydi gizli saklı bir şey diyeceği.
              “Ah Doktor Bey, sormayın,” dedi kafasını iki yana sallayıp alt dudağını ısırırken.
              “Benim âdet iki hafta gecikti. İki haftadır âdet görmüyorum ben!”
              Doktor duyduklarına önce bir anlam veremedi. Zihni bulandı; acil, tuğla, kamyon, âdet, şurup kelimeleri yankılandı kafasında. “İki haftadır âdet görmeyen tuğla kamyonu” Hmm…
              “İyi de,” dedi itiraz içeren bir sesle.
              “Ben kadın-doğumcu değilim ki.”
  Bu itiraza kadın, kendinden emin ve rahat bir gülüşle:
              “Aa, olur mu öyle şey, siz de bilirsiniz doktorum,” diye karşılık verdi.
              “Siz de tıp okudunuz nihayetinde, siz de tıp erbabısınız.”
  Bu bilmeceye, bu kördüğüme daha fazla tahammül edemedi doktor:
  “Söylesene, derdin ne senin?” diye çıkıştı kadına.
              Bu esnada ciddi bir hal indirdi suratına. Al sana psikosomatik şikâyetleri olan bir hasta daha… Her gün acil servise, böyle onlarca hasta gelirdi. Durumu gerçekten acil olan hastalara bakacak derman bırakmazlardı doktorlarda. Doktor da aynı kanaatte idi, az buçuk sinirlenmiş de böyle giderse birazdan köpürecekmiş gibi görünmeye çalıştı. Oysa aksine, doktorun bu tavrına kadının aldırdığı yoktu.
              “Duydum ki Doktor Bey hamamdan da gebe kalınabiliyormuş. Ay Allah korusun! Hânelerden uzak olsun… Tüh tüh tüh!”
              Bunları söylerken, su içen tavuk gibi gözlerini havaya dikti kadın. Bir telaş, bir telaş.
              Doktor bir adım geri çekildi. Suratını kaplamış sinirli haline önce şüphe, ardından endişe eklenmişti. Tam vaktinde telefonu çaldı. İmdada yetişen başhekim yardımcısı; kamyonu ne yaptıklarını soruyordu. Birkaç cümle ile özet geçti. Doktor telefonla konuşuyor, kadınsa kendisini teselli edecek birkaç umut cümlesi bekliyordu.
              “Ah Doktor Bey,” diyordu.
              “Bir ay kadar önceydi, komşularla hamama gittiydik. Bir gün öncesi de erkekler günüymüş. Ah sormayın başıma geleni, amanın! Hamamın dibine iki sıra tuğla çekmişler; ordan kaptım zaar!”
              Doktor telefonu kapatıp yeniden kadına döndü, konuşmaya nasıl başlayacağını bilemedi.
              “Hanım,” dedi.
              “Öyle şey olmaz. Nereden çıkarıyorsun, nereden öğreniyorsun bunları? Tövbe tövbe, ne alakası var!.. Bak, ben kulak-burun-boğaz uzmanıyım, sen en iyisi, tez vakit bir kadın doğum uzmanına görün.”
              “Hiç olur mu Doktor Bey,” dedi kadın.
              “Bekâr bir kadınım ben. Bilmez misiniz burayı, ne der sonra arkamdan konu komşu? Katiyen olmaz!”
              Doktor baktı ki kadına laf anlatamayacak, kararlı bir tavırla sıyrıldı çıktı muayene paravanından. Kendisini ilgilendiren bir durum olmadığından emindi artık.
              “Hanım,” dedi sertçe.
              “Sen git, bir kadın doğum doktoruna görün. Bak beni dinle, benlik durum değil seninki.”
              Kadının umudu kırılmıştı. Beklediği cevapları alamamanın hüznü inmişti yüzüne. Sırada bekleyen hastalar birikmiş, içeriye bahar havası getiren rüzgâr dinmiş, karın ağrısı çeken hasta damar yolu açılıp laboratuvara yollanmıştı. Kamyonun yükünü indirmek için birilerini bulmak icâp ediyordu. Doktorun zihninin bir tarafını da bu meseleyle meşguldü. Kimi bulacaktı gece vakti? O işlere bakacak personeli yoktu ki elinde...
              O esnada güvenlikçi yine göründü kapıdan. Yüzünde belli belirsiz bir tebessüm, tavırlarında güneş açmadan evvelki şafak aydınlığı gibi bir dinginlik vardı.
              “Hocam,” dedi sırıtarak.
              “Mesele çözüldü. Bizim değilmiş tuğla, aşağıdaki imam hatibinmiş. Az önce yolladım kamyonu oraya.”
              Manasız, öylece bakıştılar bir müddet. Buruk buruk gülüştüler, o esnada hayretle kafasını iki yana salladı doktor. Muhtemelen, bu duruma yorum yapıp iki kelam etmek bile gelmedi içinden. Acil servisin rutini devam ediyor, kapıda bekleşen hastalar içeriye dikkat kesiliyordu. Doktorun ardındaki pencereden bir bahar esintisi daha geldiğinde, bir çocukla babası girdi acile.
              Başındaki kasketi çıkarıp göğsüyle birleştiren adam, doktoru saygıyla selamladı.
  “Hocam kolay gelsin, hayırlı akşamlar,” dedi.
  Yürürken aksayan oğlanı eliyle işaret ederek:
              “Bunlar gündüz avluda oynarken, tuğla düşmüş bizim dölün ayağına.”
  Tuğlanın büyüklüğünü de iki eliyle tarif etti:
  “Ahan da şöyle, şu boyda olanlardan büyük bir tuğla; kitap kimin. Bunun ayak, morarmış çıkmış. Bana da yeni andılar. Beyle olmaz dedim, kaptım getirdim. Bir bakıver babana rahmet?”
              Doktor bir çocuğa baktı, bir babasına. Kendi kendine gülümserken eliyle muayene masasını işaret etti. Çocuk tek ayağının üstüne, sekerek paravanın ardına geçti. Perdeyi çekerken için için söyleniyordu doktor:
              “Anlaşıldı, bugün çekeceğimiz var bu tuğladan...”

   
   
   

İletişim


hasan.erbay@yahoo.com